Užitečný život, občanské sdružení
Nemluvme o integraci. Uskutečňujme ji.
Úvod   Kdo jsme   Lidé   Fotky   Kontakt
občanské sdružení

Za kulturou do Liberce a nikam jinam

Tímto pomyslným krédem by se dal charakterizovat záměr zhruba patnácti účastníků a jejich pěti kulturních arbitrů, kteří se rozhodli strávit víkendovou chvilku kultury tentokrát v Liberci. Říkám „kteří se rozhodli“, ale správně bych měl říct, kteří jsme se rozhodli, neboť jsem byl u toho a přináším všem čtenářům několik řádek o proběhnuvší akci.

Sešli jsme se tedy v pátek večer 19. října. První překvapení nás čekalo ještě před samotným začátkem kulturních a jiných kratochvil. Nebudete tomu věřit, ale byl to padající sníh. Taková nečekaná skutečnost zkrátka nešla přehlédnout. Večerní program začal vskutku grandiozní večeří, na jejíž podobě jsme se dle nevšedního nápadu organizátorů podíleli všichni. Taková večeře ve stylu co dům dal, povýšeném na: co účastníci a Tesco dali. To nebylo příliš vtipné, že?

Následoval pantomimický program, kdy jsme všichni předváděli vlastnost, která nás charakterizuje a zvíře se kterým se ztotožňujeme. Někteří více, jiní méně. Víceméně se úkol všem zdařil. Osobně jsem byl při hádání v těžké nevýhodě, ale o to víc jsem si užíval své neobratné pantomimické číslo. Ano, oslíka ze Shreka nikdo dlouho nepoznal. Když jsme se seznámili a odbourali mohli jsme jít s klidem na kutě.

Sobota nás šokovala nehoráznou zimou, mlhou a já nevím, čím vším ještě. Přesto jsme sebrali zbytky sil a vyrazili na Ještěd. Abychom se „pokochali“ výhledem. Úžasný výlet. Nic nebylo vidět, takže se všichni rázem ocitli na stejné straně barikády jako já. Vůbec mi jich nebylo líto, ba naopak. Jízda lanovkou a oběd všem spravily chuť. Odpoledne patřilo prohlídce libereckého náměstí s odborně nastudovaným výkladem jedné z organizátorek. Za účastníky ještě jednou děkuji.

Zavátý Ještěd

A večer? Co by, šli jsme do kina na film Medvídek Jana Hřebejka. K výběru filmu se nehodlám příliš vyjadřovat, považuji jej spíš za kýč nežli za dílo s kulturní hodnotou. Tím nechci organizátory nijak hanobit: upřímně řečeno, máte-li na výběr Verdiho operu Nabuco v libereckém divadle anebo úspěšný film, je vcelku jasné, co zvolíte, abyste se zavděčili většině.

Nutno ještě dodat, že když vidíte špatný film už podruhé, tak si užíváte objevování nových přehmatů, což může být určitým zdrojem zábavy. Takže toho podstatě nelituju. Ale už tu na téma Medvídek kafrám až moc, nato že jsem chtěl být stručný.

V sobotu se nic závažného už nedělo, takže přejděme k neděli. Ta se odvíjela ve stylu obligátního balení fidlátek a vzájemnému loučení. Jak už to tak bývá, vše se kapku protáhlo a z plánované jízdy tramvají Liberec-Jablonec sešlo. Ještě že tak, jak se ještě dočtete. Namísto jízdy jsme si prohlédli majestátní neorenesanční vily ve vilové čtvrti, abychom celý víkend ukončily společným obědem, po němž se skupinka asi pěti lidí k mé nepříliš veliké radosti rozhodla, že se nakonec tramvají pojede. Jenže ouha, o víkendech (jak bylo na místě činu zjištěno) tramvaj směr Jablonec nejezdí. No, jezdí, ale až pozdě odpoledne. Jako bych to tušil. Takže jsme se mohli rozjet – někteří skormoucení, někteří šťastní jak blechy – do svých domovů.

Co říci závěrem? Zdaleka jsem nepsal o všem. Veškeré úsměvné momenty se zkrátka ani nedají přenést na několik řádek. Slovy Zdeňka Svěráka: „To se nedá vyprávět, to se musí vidět.“ Já dodávám: musí se přihlásit se a zúčastnit se. Stojí to za to. Tímto snad budiž řečeno vše.

««« Předchozí text: Podzimní kulturní rozhledy (pozvánka na VCHK) Následující text: Dramatická úmrtí, o kterých se nepíše »»»

Kuba Kamberský | 23.10.2007 Út 20:34 | Reportáže, Užovka | 0 | Sdílet

Podporujeme osobní rozvoj mladých lidí s postižením i bez něj. Pořádáme zážitkové kurzy, výlety za kulturou, přírodou a pohodou, sportovní, turistické a další akce.
Bude
Freedom4, čtvrtky večer
      integrovaná taneční skupina
Koňská miniopera, jaro
      víkendy s koňmi
Seminář Zpětná vazba
      17.-19.10.2014, vzdělávací víkend

Bylo
Arbor Vitae • Divadlo fórum • Doteky moře • Fontána • Forest Run • Nanečisto • Vy-tváření • Seminář Zpětná vazba
Text to HTML converter and formatter