English
logo dm2012

Co s sebou

Základem je neprochladnout. Počítejte s tím, že na lodi je vždy chladněji, než by danému počasí odpovídal pobyt na pevnině.

Připraven na vše
Připraven na vše
Jachtařská botka Kapitána
Jachtařská botka Kapitána
 • Pokrývka hlavy
  v chladném dni zvyšuje tepelný komfort a v slunečném počasí slouží jako prevence proti úžehu a pomáha proti spálení. Takže do chladného dne teplou čepici nebo kuklu a proti sluníčku kšiltovku nebo klobouk (a provázek na přivázání, aby vám pokrývku neodnesl vítr do nenávratna). Pokud jste příznivci pirátského vzhledu, pořiďte si vhodný šátek (a náušnici či papouška). Platí obecné pravidlo - černá barva přitahuje sluníčko a mozek se pak přehřívá úsměv Dlouhé vlasy na lodi mohou být zdrojem potíží, mějte proto po ruce prostředek na jejich sepnutí.
 • Rukavice
  opět splňují dva účely. Jednak slouží k udržení tepla a také k udržení kůže na rukou úsměv . Speciální jachtařské rukavice zabrání rozedření kůže a mívají protiskluzovou úpravu a zesílení pro práci s lany, některé varianty jsou bez prstů, což usnadňuje zvládnutí jemnějších úkolů. Pokud nechcete investovat do rukavic jachtařských, postačí plně pro naše účely rukavice cyklistické.
 • Vhodná obuv
  je nezbytná. A měla by mít protiskluzové podrážky, neb vlhká paluba je jako naleštěné parkety. Nedoporučujeme podpatky a zakazujeme boty s černou podrážkou, která zanechává na palubě těžko odstranitelné šmouhy.
 • Oblečení
  obecně známé a prověřené zásady: více slabších vrstev, zůstat v suchu (nepromokavá vrstva navrchu, např. kvalitní větrovka a nepromokavé kalhoty), spodní vrstva by měla odvádět vodu od těla. Nejsou vhodné džíny (studí a špatně schnou), ze stejného důvodu nejsou nejvhodnější bavlněné mikiny a trika. Nesčetněkrát se nám osvědčily výrobky značky MOIRA, proto doporučujeme, ač není (ještě) naším oficiálním sponzorem úsměv
 • Ochrana před sluncem
  Doporučené mazání s ochranným faktorem 15 a výše. Opalování bez ochranného krému s cílem získat poslední "podzimní bronz" jen na vlastní riziko! Sluneční brýle jako ve filmu Matrix (pojistit šňůrkou, podobně jako čepici).
 • Co se šikne
  PET flaška (1.5l) opatřená nesmyvatelnými iniciály vlastníka. Každé ráno si ji naplníte čerstvou vodou v přístavu a budete ji mít na palubě po ruce pro pravidelné upíjení. Během plavby je velmi snadné zapomenout na pitný režim a nedostatek tekutin může pomoci nastartovat tolik obávanou, nicméně dosti vzácnou, mořskou nemoc. Bonusem je obal na lahev opatřený tkanicí, kterou můžete přivázat v kokpitu a mít flašku po ruce - ušetříte si tak cestu do podpalubí.

Lodě jsou vybaveny polštářem i dekou, povlečením i prostěradlem - prostě komfort. Ovšem stále je to jen loď, nikoli hotel, proto toho s sebou berte co nejméně. Pro úplné minimalisty malé varování - na moři (obzvláště v deštivývh dnech) schne vše extrémně špatně a loď pak vypadá jako pojízdná prádelna, což kapitáni vítají pouze tehdy, když mohou větších kousků využít jako náhradních plachet. Pro potřeby sušení (byť jen ručníku) je dobré s sebou přibalit pár kolíčků. Prádelní šňůra netřeba - nějaké lano se vždy najde úsměv