Užitečný život, občanské sdružení
Nemluvme o integraci. Uskutečňujme ji.
Úvod   Kdo jsme   Lidé   Fotky   Kontakt
občanské sdružení

Sůl nad zlato (Jan Kalina)

„Sůl nad zlato“ je výstižný název týdenního pobytu v rakouské oblasti Solné komory, který na přelomu července a srpna 2008 zorganizovalo občanské sdružení UŽ v rámci cyklu Poselství. Mně jako účastníka nejvíc zaujal pondělní výlet do solného dolu v Hallstattu, což byl zároveň nejtypičtější zážitek z kraje tolik proslulého těžbou soli.

Ještě večer před výletem jsem pro ostatní uspořádal krátkou přednášku o soli s různými informacemi z geologie a hornictví. Díky tomu jsme pak ráno přijeli do Hallstattu dobře teoreticky připraveni a pořádně jsme se těšili do dolu. Na parkovišti jsem se překvapil, že se do dolu musí vlastně nahoru, poněvadž se ukrýval ve vnitřnostech té obrovské hory před námi. Ke vchodu do dolu jsme vyjeli pozemní lanovkou velmi strmě vzhůru. Shora se nabízel nádherný výhled na starobylé městečko Hallstatt roztažené podél břehu jezera a na okolní hory.

U horní stanice lanovky jsme se zdrželi přemýšlením, jak používat elektronického průvodce – přehravač se sluchátky, kterého jsme dostali dole. Pořád opakoval totéž, ale hrozně potichu a ještě k tomu čínsky. Na mačkání tlačítek nechtěl reagovat. Lukáš nakonec přístrojek rozchodil, ale to jsme již byli rozhodnuti ho nepoužívat.

Po kilometrové vycházce jsme konečně přišli do staré havířské budovy, kde jsme si v šatně navlékli erární pracovní oděvy v komických barvách. Pak jsme mohli vstoupit do štoly nejstaršího solného dolu na světě. A co všechno jsme viděli uvnitř? Až na to, že jsme nepotkali ani jednoho permoníka, to stálo za to. Zajímavý byl podzemní sál s jezerem se slanou vodou, výstavka velkých krystalů soli v různých odstínech či ukázka moderní techniky pro provádění vrtů. Zklamal se však ten, kdo čekal čistě bílé prostředí. Sůl všude kolem byla zaprášená a černá jako bota.

Hlavní atrakcí byla podle očekávání jízda po dvou důlních skluzavkách. Zde nebyl čas váhat, jestli na to vůbec máme odvahu atd., prostě průvodkyně nařídila rozkročmo si sednout do dřevěného koryta, počkat na zelenou na semaforu a odrazit se. První skluzavka mi připadala pěkně rychlá a druhá mnohem delší a ještě rychlejší, však má také délku 64 metrů. V jednom místě byla měřena rychlost radarem. Ne snad kvůli pokutě za rychlou jízdu, ale kolemjedoucí byl vyfotografován a v závěru prohlídky si mohl koupit své foto právě i s údajem o rychlosti. Při klouzání jsem se raději zaklonil téměř až do lehu, což mě zbrzdilo na příjemných 24 km/h. Zato Milena se svými 60 km/h asi překonala všechny existující rekordy a ani ten foťák ji nestihl zachytit. Chudák měla takový strach z rychlé jízdy, až se jí sevřely půlky a po nich to svištělo jako po dvou bruslích.

Vtipným exponátem byl také jeden umělý horník s umělým nářadím. Ten vyprávěl své zážitky nesrozumitelným rakouským dialektem tak překotně, až mu klapala čelist. U východu jsem si ještě koupil pár dárkových balení se zdejší solí, čímž ještě někoho potěším na Vánoce.

Venku se mezitím udělalo vedro a nás čekala ještě návštěva městečka Hallstatt. S ostatními jsme se shodli, že jsme se o soli poučili už natolik, že se nemůžeme dovědět víc. Proto naše příští výlety v příštích dnech nesměřovaly do dalších solných dolů, ale využili jsme překrásné počasí raději na výlety na Dachstein, do Salzburgu, na naučnou stezku po stopách svatého Wolfganga či na koupání v ledovcových jezerech a projížďky lodí.

««« Předchozí text: Zimni Slunce pomalu vychází!!! Následující text: Valná hromada, organizátorský víkend - setkání všech UŽáků a přátel »»»

Lenka Beranová | 25.1.2009 Ne 15:32 | Reportáže, Užovka | 0 | Sdílet

Podporujeme osobní rozvoj mladých lidí s postižením i bez něj. Pořádáme zážitkové kurzy, výlety za kulturou, přírodou a pohodou, sportovní, turistické a další akce.
Bude
Freedom4, čtvrtky večer
      integrovaná taneční skupina
Koňská miniopera, jaro
      víkendy s koňmi
Seminář Zpětná vazba
      17.-19.10.2014, vzdělávací víkend

Bylo
Arbor Vitae • Divadlo fórum • Doteky moře • Fontána • Forest Run • Nanečisto • Vy-tváření • Seminář Zpětná vazba
Text to HTML converter and formatter