Užitečný život, občanské sdružení
Nemluvme o integraci. Uskutečňujme ji.
Úvod   Kdo jsme   Lidé   Fotky   Kontakt
občanské sdružení

SuperOchrana

Ne, tento příspěvek není o novém prostředku proti početí ani o vylepšení oranžového škopku, kterým si chrání hlavu pracovníci staveb. Je o fenoménu, který svou ochrannou funkcí předčí jakoukoli pomůcku, co si dovede normální člověk představit.

Jeho tvůrcem je ÚOOÚ (Úřad pro ochranu osobních údajů) a cílem ochrana občanů před jevem, před kterým si nepřejí být chráněni. Tahle snaha předčí výše uvedený kondom i pracovní přilbu.

Oč jde? V říjnu 2009, na 20. jubilejním sjezdu evropských ochranářů osobních dat v Kypru, si čeští zástupci připravili příspěvek o nebezpečnosti Google Street View (reálného foto-zobrazení městských ulic na internetu) a jeho dopadu na soukromí “monitorovaných” osob. V souvislosti s probíhajícím mapováním některých českých měst si rovněž ÚOOÚ vyžádal od firmy Google informace, jak bude se získanými daty nakládat. Na jejich základě se hodlal rozhodnout, zda mapování povolí. Nepovolil.

Vezmeme-li v úvahu fakt, že své “ochranářské” gesto odstartoval v říjnu, když snímání českých ulic bylo již půl roku v provozu, a připočteme-li k tomu reakci občanů, kteří mapování uvítali a dokonce si volili města, jež budou mít svou Street View mapu na webu (Praha, Olomouc, Český Krumlov a Hřensko), tahle úřední protestní akce připomíná aktivitu žurnalistů v okurkové sezóně – dejte mi cokoli do ruky, hlavně že je čím zatopit. Ani o zatopení nemůže být zatím řeč, protože úřad sice ohlásil svůj nesouhlas, ale ještě neví, jak bude postupovat dál. To je mi, panečku, silácké gesto!

Pro milovníky satiry přidávám – jedna z nejčastěji uváděných výtek od ÚOOÚ směrem ke Street View je možnost “číst jména osob na domovních zvoncích”. Převeďme si to do souvislosti. Znamená to, že budeme schopni říct, že pan Ryba bydlí v ulici Rybnická 36. Tohle je nebezpečná informace? V tom případě – Žluté stránky, mějte se na pozoru! A Googlu patří gratulace ke kvalitě snímků, z nichž půjde přečíst centimetrové příjmení.

Pomineme-li automatické rozmazávání obličejů všech osob zachycených na daných snímcích, stejně jako SPZ jejich aut, existuje možnost na požádání rozmazat kteroukoli jinou část vlastního těla, o které se domnívám, že je mým nezaměnitelným ID. Co víc mi může ještě vadit na Street View?

Přijde někdo z vás na něco, co mi uniká? Něco nelegálního, co nelze na internetu (doslovně) rozmazávat a kvůli čemu je nutné Street View zakázat? Je přeci mnohem snazší řešení – danou věc na ulici nedělat ;-)

««« Předchozí text: ZKOUMÁNÍ UVNITŘ I VNĚ Následující text: Freedom4 opět na scéně! »»»

VeV | 21.12.2009 Po 23:06 | Blogy, Užovka | 0 | Sdílet

Podporujeme osobní rozvoj mladých lidí s postižením i bez něj. Pořádáme zážitkové kurzy, výlety za kulturou, přírodou a pohodou, sportovní, turistické a další akce.
Bude
Freedom4, čtvrtky večer
      integrovaná taneční skupina
Koňská miniopera, jaro
      víkendy s koňmi
Seminář Zpětná vazba
      17.-19.10.2014, vzdělávací víkend

Bylo
Arbor Vitae • Divadlo fórum • Doteky moře • Fontána • Forest Run • Nanečisto • Vy-tváření • Seminář Zpětná vazba
Text to HTML converter and formatter